Aktywność fizyczna a cukrzyca

Aktywność fizyczna odgrywa ogromną rolę w profilaktyce cukrzycy oraz w przypadku osób już dotkniętych tą chorobą.

Aktywność fizyczna odgrywa ogromną rolę w profilaktyce cukrzycy oraz w przypadku osób już dotkniętych tą chorobą. Ruch ułatwia spalanie glukozy znajdującej się w organizmie, pozwala więc na obniżenie jej stężenia we krwi. A w dodatku regularne ćwiczenia poprawiają samopoczucie.

Aktywność fizyczna ma szczególne znaczenie dla osób z cukrzycą typu 2, a także u osób potencjalne zagrożonych tą chorobą. Każdy wzrost wydatku energetycznego o 500 kcal tygodniowo zmniejsza ryzyko cukrzycy o 6%. Ponieważ cukrzyca typu 2 często występuje w połączeniu z otyłością, intensywne ćwiczenia nie zawsze są możliwe. Na początek wystarczą spacery – byle regularne i w dobrym tempie.

Aby utrzymać organizm w dobrej kondycji, zaleca się ćwiczenia od 3 do 5 razy w tygodniu przez 20-60 minut. Mogą to być ćwiczenia aerobowe typu spacer, bieganie, pływanie czy taniec. Przy wyborze aktywności należy kierować się swoim stanem zdrowia i możliwościami fizycznymi. Ponadto wskazane jest wykonywanie 2-3 razy w tygodniu ćwiczeń oporowych (na przykład z taśmami fitness), co najmniej jednego zestawu 8-10 ćwiczeń angażujących różne grupy mięśni.

W przypadku wątpliwości, czy dane ćwiczenia są wskazane, należy skonsultować się ze swoim lekarzem. Ma to przede wszystkim znaczenie dla osób z cukrzycą typu 1, które – zanim dobiorą odpowiedni dla siebie zestaw ćwiczeń – powinny badać poziom glikemii również w trakcie ich wykonywania. Jeśli wystąpią niepokojące objawy, takie jak zaburzenia równowagi czy zawroty głowy, należy natychmiast przerwać ćwiczenia!

By zwiększyć aktywność fizyczną wykorzystaj kilka prostych trików – rzadziej korzystaj z windy, a częściej ze schodów, wysiadaj przystanek wcześniej (lub wsiadaj przystanek później), rzadziej korzystaj z samochodu. Jeśli możesz sobie na to pozwolić – adoptuj lub kup sobie psa – to świetny wymuszacz obowiązkowych spacerów.