Hemoglobina glikowana – dlaczego warto badać jej poziom?

U osób chorych na cukrzycę najważniejsza jest kontrola glikemii. Bardzo przydatnym wskaźnikiem umożliwiającym ocenę wyrównania cukrzycy jest poziom hemoglobiny glikowanej (HbA1c).

Hemoglobina A to białko zawarte w czerwonych krwinkach. Jej zadaniem jest przenoszenie tlenu w organizmie. Dodatkowo hemoglobina A łączy się z glukozą pojawiającą się we krwi, czyli ulega glikacji. Im więcej jest glukozy we krwi, tym więcej łączy się z hemoglobiną i zostaje tam przez całą długość istnienia tego białka, czyli około 120 dni. Po połączeniu glukozy z hemoglobiną powstaje hemoglobina glikowana (HbA1c).

Badanie polega na pobraniu krwi i nie musi być przeprowadzone na czczo. Pozwala sprawdzić, jak wysoki procent białek hemoglobiny uległ glikacji, czyli jak kształtował się poziom glukozy we krwi przez ostatnie 3 miesiące i czy leczenie przebiega właściwie.

Według międzynarodowych zaleceń oznaczenie hemoglobiny glikowanej u chorych na cukrzycę powinno być wykonywane co trzy miesiące. U pacjentów ze stabilnym przebiegiem choroby i dobrym wyrównaniem metabolicznym co pół roku.

U zdrowego człowieka wartości hemoglobiny glikowanej powinny być utrzymane w zakresie wartości 4%-5,9%. Dla osób z cukrzycą Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca, aby wynik ten był równy lub poniżej 6,1-6,5 % – to świadczy o dobrej kontroli cukrzycy. U osób, u których wymagane jest osiągnięcie normoglikemii, docelowy poziom powinien wynosić poniżej 6,1 % (czyli powinien być bliski poziomowi u osób nie chorujących na cukrzycę). Jeśli wartość hemoglobiny glikowanej jest wyższa niż 7 %, lekarz prowadzący powinien dokonać zmian w sposobie leczenia chorego.

Jak wynika z badań, u osób, u których udało się obniżyć poziom hemoglobiny glikowanej jedynie o 1 %, ryzyko powikłań (niekorzystne zmiany wzroku – retinopatia, w nerkach – nefropatia) zmniejszyło się o 37 procent, natomiast ryzyko zawału serca obniżyło się o 14 procent.

 

Ta strona używa ciastek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.

× Dowiedz się więcej
sokolow.pl