Miejsce z duszą

Sokołowska Akademia Smaku ma swą siedzibę w niezwykłym miejscu. Poznajcie historię Dworu Ziemiańskiego w Woli Suchożebrskiej.

Sokołowska Akademia Smaku ma swą siedzibę w niezwykłym miejscu. Poznajcie historię Dworu Ziemiańskiego w Woli Suchożebrskiej.

Dworek w Suchożebrach pokój bilardowy
Dworek w Suchożebrach Sokołów

Miejscowość Suchożebry, wraz z Wolą Suchożebrską i Folwarkiem powstałym w XVIII w. należała do siedleckich dóbr rodziny Czartoryskich. W 1807 roku, Adam Czartoryski oddał te dobra na rzecz państwa, zyskując w zamian inne ziemie. W 1832 roku majątek ten nabył od Rządu Królestwa Polskiego Ignacy Marcinkowski, po którym bezpośrednim dziedzicem dóbr stał się jego syn – Franciszek. W rękach rodziny Marcinkowskich majątek pozostawał do 1889 roku. Wtedy to dobra przeszły w ręce Karola Krasińskiego, a potem jego syna – Stanisława Justyna. W 1935 roku w drodze licytacji majątek kupił Zdzisław Poklewski – Koziełł. Od 1939 roku właścicielką dóbr suchożebrskich była Zofia z Łobaczewskich – Makowiecka, od której w 1946 roku Dwór przejął Skarb Państwa w ramach ustawy o reformie rolnej.

Zespół dworsko – parkowy składa się z klasycystycznego dworku i współczesnych mu pozostałości dawnego parku i ogrodu. Obiekt jest cennym przykładem historycznego założenia przestrzennego. Został ukształtowany pod wpływem architektonicznych założeń klasycystycznych, charakterystycznych dla Mazowsza. Parterowy murowany budynek był zbudowany w 1835 roku na rzucie prostokąta. Od wschodu graniczy z wydzielonymi terenami dawnej oficyny. Niewielki portyk kolumnowy akcentuje część frontową dworu od południa.
Obszar parku w Woli Suchożebrskiej jest podzielony aleją dojazdową i budynkiem dworku na dwie części: południową i północną. Granice części południowej wyznaczają aleje lipowe. W części centralnej, przyległej do pozostałości gazonowego podjazdu przed dworem, drzewa parkowe tworzą kompozycję określającą przestrzeń wnętrza dziedzińcowego. Układ ten akcentuje główną kompozycję założenia.

W okresie powojennym dwór i park były użytkowane przez Wydział Zdrowia w Siedlcach. W latach siedemdziesiątych obiekt przejęła Wyższa Szkoła Rolniczo – Pedagogiczna, a następnie Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. Od 1994 r. pieczę nad obiektem objęły Sokołowskie Zakłady Mięsne S. A.

Od 2014 r. Dwór Ziemiański stał się własnością firmy Sokołów S. A. W latach 2014/2015 budynek przeszedł gruntowną rewitalizację, łącząc tradycję z nowoczesnością.

 

 

 

Ta strona używa ciastek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.

× Dowiedz się więcej
sokolow.pl